STATE FILM AWARDS

Kerala Chalachitra Academy
www.keralafilm.com

back ............................................................

2000

J.C.Daniel Award M.Krishnan Nair
Best Film Saayhnam
Producer of the best film M.S.Nazeer
Director of the best film R.Sarath
Second Best Film Madhuranomparakattu
Producer of the second best film P.Nandakumar
Director of the second best film Kamal
Best Director M.T.Vasudevan Nair (Oru Cherupunchiri)
Best Actor O.Madhavan (Saayhnam)
Best Actress Samyuktha Varma (Madhuranomparakattu, Mazha, Swayamvarapandal)
Second Best Actor Jayaram (Swayamvarapandal)
Second Best Actress Vani Vishwanath (Susanna)
Child Artist Master Ashwin Thampi M & Baby Manjima (Madhuranomparakattu)
Best Story Writer R.Sarath (Saayhnam)
Best Photograph Sunny Joseph (Swayamvarapandal)
Best Screen Play Writer M.P.Sukumaran Nair (Shayanam)
Best Lyricist O.V. Usha (Mazha)
Best Music Director (Song) Vidya Sagar (Devadoothan)
Best Background Music Director Baiju P. (Mazha)
Male Singer Vidhu Pradap (Saayhnam)
Female Singer Asha Menon (Mazha)
Best Editor Beena Paul
(Saayhnam)
Best Art Director A.V.Gokul Das (Saayhnam)
Best Sound Recordist N.Hari Kumar (Mazha)
Best Processing Prasad Film Lab (Swayamvarapandal)
Best Make-up Pandian (Madhuranomparakattu)
Best Costume Designer A.Satheesan (Devadoothan)
Best Dubbing Artist S.Gopalakrishnan
Best Documentary Film Palathulliperuvallom
Producer of the best Documentary Film K. Sivaprasad
Director of the best Documentary Film K.Mohan Kumar
Best film with popular appeal and aesthetic value Devadoothan
Producer of the best film with popular appeal and aesthetic value Siyadkoker
Director of the best film with popular appeal and aesthetic value Sibi Malayil
Best Debut Director Subrahmanyian Santhakumar (Mankolangal)
Special Jury Award T.V.Chandran (Susanna)
Best Book on Cinema M.T. oranuyatra
Author of the best book on cinema John Paul
Best article on Malayalam cinema Idiliyum fasisavum
Author of the best article on Cinema M.G.Radhakrishnan

2001

J.C.Daniel Award P.N.Menon
Best Film Shesham
Producer of the best film Latha Kurien Rajeev & K.Madhavan
Director of the best film T.K.Rajeev Kumar
Second Best Film Meghamalhar
Producer of the second best film M.V.Sheryams Kumar
Director of the second best film Kamal
Best Director T.V. Chandran (Danny)
Best Actor Murali (Neythukaran)
Best Actress Suhasini (Theerthadanam)
Second Best Actor Kochin Haneefa (Suthradharan)
Second Best Actress Bindhu Panicker(Suthradharan)
Best Child Artist Krishna K (Saree)
Best Story Writer T.K.Rajeev Kumar (Shesham)
Best Photographer Sunny Joseph (Danny)
Best Screen Play Writer Kamal (Meghamalhar)
Best Lyricist Girish Puthenchery (Ravanaprabhu)
Best Music Director (Song) M.G.Radhakrishnan (Achaneynenikku ishtam)
Best Background Music Director Kaithapram Vishvanath (Kannaki)
Best Male Singer K.J.Yesudas (Ravanaprabhu)
Best Female Singer K.S.Chitra (Theerthadanam)
Best Editor Sreekar Prasad (Shesham)
Best Sound Recordist Simon Selvaraj (Shesham)
Best Processing Chitranjali (Danny)
Best Costume Designer Sabitha Jayaraj (Kannaki)
Best Dubbing Artist Thankankamani
Best Documentary Film Kanavumalayilekku
Producer of the best Documentary Film Tomy Mathew
Director of the best Documentary Film M.G.Sasi
Best Children's film Pularvettom
Producer of the best Children's film D.Chandrasenan Nair
Director of the best Children's film Harikumar
Best Director (Children's film) Harikumar
Best film with popular appeal and aesthetic value Ravana Prabhu
Producer of the best film with popular appeal and aesthetic value M.J.Antony
Director of the best film with popular appeal and aesthetic value Ranjith
Best Debut Director Priyanandanan (Neythukaran)
Special Jury Award Jayaram
Best Book on Cinema Anukalpanathintae Attaprakaram
Author of the best book on cinema Sudha Warrier
Special Jury Award (for book on cinema) Cinemayude varthamanam, Author O.K.Johny
Special Jury mention (film on social relevance) Changathikuttam
· Producer V.M.Unnikrishnan
· Director M.V. Vinayakumar

2002

J.C.Daniel Award K. J. Yesudas
Best Film Bhavam
Producer of the best film Sathish Menon
Director of the best film Sathish Menon
Second Best Film Sthithi
Producer of the second best film T.P.Abdul Khader
Director of the second best film R. Sharath
Best Director No Winner
Best Actor Oduvil Unnikrishnan(Nizhalkuthu)
Best Actress Navya Nair (Nandanam)
Second Best Actor Jagathy Sreekumar(Nizhalkuthu, Meeshamadhavan)
Second Best Actress Jyothirmayi(Bhavam)
Best Child Artist Pranav Mohanlal (Punarjani)
Best Story Writer T.A.Razaq (Aayirathil Oruvan)
Best Photographer Mankada Ravivarma, Sunny Joseph (Nizhalkuthu)
Best Screen Play Writer No Winner
Best Lyricist ) Gireesh Puthancheri (Nandanam
Best Music Director (Song) Raveendran (Nandanam)
Best Background Music Director Isaac Thomas Kottukappalli (Bhavam)
Best Male Singer Madhu Balakrishnan (Vaalkkannaadi)
Best Female Singer K.S. Chithra (Nandanam)
Best Editor B. Ajithkumar (Bhavam, Nizhalkuthu)
Best Art Director Suresh Kollam (Nammal)
Best Sound Recordist N. Harikumar (Nizhalkuthu)
Best Processing Prasad Laboratory, Chennai (Nizhalkuthu)
Best Make-up Man Pattanom Rasheed (Kunjikkoonan)
Best Costume Designer S.B.Sathish (Nizhalkuthu)
Best Dubbing Artist Bhagyalakshmi (Yathrakkarude Shreddakku)
Best Documentary Film Jeevanakalayude Pulluvageetham
Producer of the best Documentary Film L. Sivananandan
Director of the best Documentary Film M. Venukumar
Best Children's film Krishnapakshakkilikal
Producer of the best Children's film Pradeep Paliyath
Director of the best Children's film Abraham Lincoln K.J.
Best Director (Children's Film) No Winner
Best film with popular appeal and aesthetic value Nammal
Producer of the best film with popular appeal and aesthetic value David Kachapilli
Director of the best film with popular appeal and aesthetic value Kamal
Best Debut Director Sathish Menon (Bhavam)
Special Jury Award Dileep( Kunjikkoonan)
Special jury Mention Bhavana (Nammal)
Special jury Mention (Children's Film) Master Vishnu (Punarjani)
Best Book on Cinema Cinemayude Idangal
Author of the best book on cinema C.V. Balakrishnan
Best Article on Cinema Sthreekathapathrangal Televisionilum Cinemayilum
Author of the best Article on Cinema Sudheer Parameshwaran
Special Jury Award (for book on cinema) Sathyacinema Pusthakam Adhava Loomiyarmaarude Makkal
Author Mangad Rathnakaran

2003

J.C.Daniel Award  
Best film: Margam
Best director: Sibi Malayil (Ente Veedu Appuvinteyum)
Best actor: Nedumudi Venu (Margam)
Best actress: Meera Jasmine (Kasturiman and Padom Onnu Oru Vilapam)
Best photography Venu (Margam)
Best Screenplay Vijayaraghavan and S.P. Ramesh (Margam)
Best sound recording N. Harikumar (Margam)
Best child artist Kalidasan (Ente Veedu Appuvinteyum)
The film with mass appeal (Ente Veedu Appuvinteyum)
Second best actor Siddique (Sasneham Sumitra and Choonda)
Second best actress Rosalin (Padom Onnu Oru Vilapam)
Second Best Film Padom Onnu Oru Vilapam (Producer Aryadan Shoukat, Director T V Chandran)
Best story Aryadan Shoukat (Padom Onnu Oru Vilapam)
Best male playback singer P. Jayachandran (Nee oru puzhayaayi... in Thilakkam)
Best female playback singer Gayathri(Enthe nee kanna... in Sasneham Sumithra)
Best lyricist Girish Puthenchery (Urangaathe raavurangi... in Gourisankaram).
Best music director M. Jayachandran (Kannil kannil... in Gourisankaram)
Best background music Isaac Thomas Kottukappalli (Margam)
Best editing Ranjan Abraham (CID Moosa);
Best art director Baava (Mullavalliyum Thenmavum, CID Moosa);
Best processing laboratory Jemini Colour Lab (Mullavalliyum Thenmavum);
Best makeup man Salim Kadakkal, Saji Kattakkada (Gourisankaram);
Best costume designer Manoj Alappuzha (CID Moosa;)
Best dubbing artist Chottanikkara Baby (Gourisankaram);
Special Jury awards P. Sreekumar (Padhom Onnu Oru Vilapam),
Meera Krishnan (Margam)
Bobby and Sanjay (Guda)

2004

J.C.Daniel Award Madhu
Best Actor Mammootty (Kazhcha)
Best Actress

Kavya Madhavan (Perumazhakalam)

Geethu Mohandas (Akale,Oridam)

Best Director Syamaprasad (Akale)
Best Film Syamaprasad (Akale)
Best Film with Popular appeal & Aesthetic quality Kazhcha (Blessy)
Best Debutant Director Blessy (Kazhcha)
Second Best Feature Film T. V. Chandran (Kathavasheshan)
Second Best Actor Lalu Alex (Manjupoloru Penkutty)
Second Best actress Sheela (Akale)
Best Child Artist

BabySanusha (Kazhcha,Saumyam)

Master Yash (Kazhcha)

Best Producer Tom George (Akale )
Best Story T.A.Razak (Perumazhakalam)
Best Script Writer T. V. Chandran (Kathavasheshan )
Best Cinematographer S. Kumar (Akale)
Best Editing Antony (For the People)
Best Music M. Jayachandran (Perumazhakalam, Kathavasheshan )
Best Lyricist Girish Puthenchery (Kathavasesan )
Best Male Singer G. Venugopa (Ullam- Adedi adadi aalilakkiliye)
Best Female Singer Manjari (makalku- Mukilin makale )
Best Background Music Issac Thomas (Oridam,Sancharam )
Best Sound Recordist N.Harikumar (Perumazhakalam )
Best Art Direction RajaUnnithan (Akale )
Best Makeup Renjith Ambadi (Makalku )
Best Costumes Kumar Edappal (Oridam )
Best Dubbing Artist Meera Krishnan (Manjupolorupenkutty)
Best Processing Laboratory Chithranjali (Oridam )
Special Jury Award Predeep Nair (Oridam )

Special Mention of the Jury (Actor)

Mamukoya (Perumazhakalam)

Kunjako Boban (Ee Snehatheerath)

Special Mention of the Jury (Director) Liji J. Pullappally (Sancharam )
Best Film Book Cinemanubhavam (Adoor Gopalakrishnan )
Best Film Article Mammootty Enna Tharam (C. S. Venkiteswaran )
Best Documentary
Kovilan Ente Achachan (M. A. Rahman )

2005

J.C.Daniel Award Aranmula Ponnamma
Best Film Thanmatra
Best Director Blessy (Thanmatra)
Best Actor Mohanlal (Thanmatra)
Best Actress Navya Nair (Saira, Kanne Madanguga)
Acting Special Mention by Jury Dileep (Chanthupottu)
Best Actor(Runner Up) Salim Kumar (Achanurangatha Veedu)
Best Actress(Runner Up) Bhavana (Daivanamathil)
Best Film (Runner Up) Achanurangatha Veedu
Popular Movie Achuvinte Amma
Best Screenplay Blessy (Thanmatra)
Best Story Aryadan Shoukath (Daivanamathil)
Best Song Writer Ponkunnam Damodaran (Nottam)
Best Music Director M.G. Radhakrishnan (Ananthabadram - Thira…)
Best Male Singer M. Jayachandran (Nottam - Melle Melle…)
Best Female Singer K.S.Chithra (Nottam - Mayangipoyi …)
Best Background score Ramesh Narayanan (Saira)
Best Editing Sreekar Prasad (Ananthabadram)
Best Cinematography Santhosh Sivan (Ananthabadram)
Best Debut Director Roshan Andrews (Udayananu Tharam)
Best Child Actor Baby Neeraja (Kanne Madanguga)
Best Art Direction Sunil Babu (Ananthabadram)
Best Dubbing artist Sarath Das, Surya S Nair (Achuvinte Amma)
Best Sound Recording Ajith George (Adbutha Dweep)
Best Dance Direction Vrinda (Udayananu Tharam)
Best Lab Gemini Color Lab
Best Makeup Artist Pattanam Rasheed (Ananthabadram)
Best Costume Design M.P.Satheesh (Adbutha Dweep)
Best Short Film Kalamandalam Ramankutty Nair(by Adoor Gopalakrishnan)
Best Book on Cinema Cinemayum Samskaravum (K.Gopinathan )
Special Jury Mention Arjunlal (Thanmatra)
Special Jury Mention Ajayan (Adbutha Dweep)
P.K.Pillai Award for Best Cinema Essay P.S.Radhakrishnan
Best Cinema Essay Classicugal Komali Nadakangal Avunathu(Vijayakrishnan)

2006

J.C.Daniel Award Mankada Ravi Varma
Best Film Drishtantham(Director - Biju Parippally)
Best Director Lenin Rajendran(Movie - Rathri Mazha)
Best Actor Prithviraj (Vasthavam)
Best Actress Urvashi (actress) (Madhuchandralekha)
Acting - Special Mention by Jury Khusboo(Kaiyoppu)
Best Actor(Runner Up) Sai Kumar(Ananda Bhairavi)
Best Actress(Runner Up) Padmapriya (Karutha Pakshigal, Yes Your Honour)
Best Film (Runner Up) Notebook(Roshan Andrews)
Popular Movie Classmates
Best Screenplay Major Ravi(Keerthichakra)
Best Story James Albert (Classmates)
Best Song Writer Prabha Varma(Out of Sylabus)
Best Music Director Ramesh Narayanan (Rathri Mazha)
Best Male Singer Sreenivas (Rathri Mazha)
Best Female Singer Sujatha Mohan (Rathri Mazha)
Best Background score V.Thashi(Tantra)
Best Editing L.Bhoominathan(Vaasthavam)
Best Cinematography Manoj Pillai(Kaiyoppu)
Best Debut Director Avira Rebecca(Thakara Chenda)
Best Child Actor Master Mani(Photographer),Baby Malavika(Karutha Pakshigal)
Best Art Direction Gopidasan (Tantra)
Best Dubbing artist Vimmi Mariam George [ for Khushbu in Kaiyoppu]
Best Sound Recording Hari Kumar(Drushtantham)
Best Dance Direction Madhu Gopinath, Saji Vakkom
Best Lab Gemini Color Lab
Best Makeup Artist Pattanam Sha(Puli Janmam)
Best Costume Design B. Sai(Notebook)
Best Short Film Bhoomikkoru Charam geetham(Dr.Jolly Zachariah)
Best Documentary Minukku(Director-M.R.Rajan)
Special Jury Mention Sreenivasan(Thakarachenda)
Special Jury Mention Madhu Kaithapram(Director, Ekantham)
Best Writing on Cinema N.P.Sajeesh
Best Book on Cinema P.G.Sadanandan(Cinemayude Neethisaram),M.F.Thomas(Adoorinte Chalachitra Yatrakal)

2007

J.C.Daniel Award P. Ramdas
Best Film Atayalangal (Producer - Aravind Venugopal)
Best Director M. G. Sasi(Movie - Atayalangal)
Best Actor Mohan Lal (Paradesi)
Best Actress Meera Jasmin (Ore Kadal)
Acting - Special Mention by Jury Jagathi Sreekumar(Paradesi, Veeraliupattu, Arabikadha)
Best Actor(Runner Up) Murali(Veeralipattu, Pranayakalam)
Best Actress(Runner Up) Lakshmi Gopalaswamy (Thaniye)
Best Film (Runner Up) Ore Kadal(Shyama Prasad)
Popular Movie Katha Parayumbol
Best Screenplay Sathyan Anthikkad(Vinodayatra)
Best Story P.T. Kunjumohammed (Paradesi)
Best Song Writer Rafeek Ahmed(Pranayakalam)
Best Music Director M. Jayachandran (Nivedhyam)
Best Male Singer Vijay Yesudas (Nivedhyam)
Best Female Singer Swetha(Nivedhyam)
Best Background score Ouseppachan(Ore Kadal)
Best Editing Vinod Sukumaran(Ore Kadal)
Best Cinematography M. J. Radhakrishnan(Adayalangal)
Best Debut Director Babu Thiruvalla(Thaniye)
Best Child Actor Kumari Jayasree Sivadas(Oridathoru Puzhayundu)
Best Art Direction Rajasekharan (Nalu Pennungal)
Best Dubbing artist Zeenath(for Swetha Menon in Paradesi)
Best Sound Recording T. Krishnanunni(Ottakkaiyyan)
Best Choreography Brinda (Vinodayatra)
Best Lab Prasad Film Lab(Adayalangal)
Best Makeup Artist Pattanam Rasheed(Paradesi)
Best Costume Design S.B. Satheesan(Nalu Pennungal)
Best Short Film None given this year
Best Documentary Before the Brush Dropped(Director - Vinod Mankara)
Best Children's film Kaliyorukkam (Diretion - S. Sunil)
Special Jury Mention T. G. Ravi(Actor - Adayalangal, Ottakayyan)
Best Writing on Cinema K.P.Jayakumar (Book - Kanathaya purushan kazhapedunna cinema)
Best Book on Cinema N. P. Sajish(Book - Shalaba chirakukal kozhiyunna charithra shishirathil))

2008

J.C.Daniel Award K. Raveendran Nair
Best Film Oru Pennum Randu Aanum
Director-Adoor Gopalakrishnan
Producer-Adoor Gopalakrishnan
Best Director Adoor Gopalakrishnan (Oru Pennum Randu Aanum)
Best Actor Lal (Thalappavu)
Best Actress Priyanka(Vilapangalkkapuram)
Second Best Actor Anoop Menon (Thirakkatha)
Second Best Actress Praveena (Oru Pennum Randu Aanum)
Second Best Film Bhoomi Malayalam
Director-T. V. Chandran
Popular Movie Innathe Chinthavishayam
Director-Sathyan Anthikad
Producer-M. J. Antony
Best Screenplay Adoor Gopalakrishnan
(Oru Pennum Randu Aanum)
Best Story Aryadan Shoukath (Vilapangalkkapuram)
Best Lyricist ONV Kurup
Film- Gulmohar
Song-Oru Naal Oru Subha Raathri…
Best Music Director M. Jayachandran (Madampi)
Best Male Playback Singer Sankar Mahadevan
Film- Madampi
Song-Kalyaana Kacheri…………
Best Playback Female Singer Manjari
Film- Vilapangalkkapuram
Song-Mullulla Murikkinmel………
Best Background score Chandran Veyyattunmel (Bioscope )
Best Editing Beena Paul Venugopal (Bioscope)
Best Cinematography M. J. Radhakrishnan (Bioscope)
Best Debutant Director Madhupal (Thalappavu)
Best Child Actor Niveda Thomas (Veruthe Oru Bharya)
Best Art Direction Manu Jagath (Calcutta News)
Best Dubbing Artist Sreeja (Minnaminnikoottam)
Best Sound Recording T. Krishnanunni and Harikumar
(Oru Pennum Randu Aanum)
Best Choreography Brinda and Vinod (Calcutta News)
Best Lab Chitranjali Studio (Bioscope)
Best Makeup Artist Ranjith Ambadi (Thirakkatha)
Best Costume Design Kumar Edappal (Vilapangalkkapuram)
Best Short Film None given this year
Best Documentary None given this year
Best Children's film None given this year
Special Jury Mention Director-Madhusoodanan (Bioscope)
Best Writing on Cinema Vadakkanpattu Cinemakal: Desiyathayum, Samoohikathayum P. S. Radhakrishnan)
Best Book on Cinema Bodhatheerangalil Kalam Midikkumpol (A. Chandrasekhar)

2009

J. C. Daniel Award

K. S. Sethumadhavan

Best Film

Paleri Manikyam: Oru Pathirakolapathakathinte Katha

(Direction- Renjith)

Best Director

Hariharan

(Pazhassi Raja)

Best Actor

Mammootty

(Paleri Manikyam: Oru Pathirakolapathakathinte Katha)

Best Actress

Shwetha Menon

(Paleri Manikyam: Oru Pathirakolapathakathinte Katha)

Second Best Actor

Manoj K Jayan

(Pazhassi Raja)

Second Best Actress

Padmapriya

(Pazhassi Raja)

Second Best Film

Ramanam

Best Screenplay

M. T. Vasudevan Nair

(Pazhassi Raja)

Best Story

Sasi Paravoor
(Kadaksham)

Best Lyricist

Rafeeq Ahammed
(Sufi Paranja Katha)

Best Music Director

Mohan Sithara

(Sufi Paranja Katha)

Best Male Playback Singer

K. J. Yesudas

(Madhya Venal)

Best Playback Female Singer

Shreya Ghoshal

(Banaras)

Best Cinematography

K G Jayan
(Sufi Paranja Katha)

Best Child Artist

Baby Niveditha
(Bhramaram)

2010

J. C. Daniel Award

Navodaya Appachan (M. C. Punnoose)

Best Film

Adaminte Makan Abu
(Producer and Director: Salim Ahmed)

Best Director

Shyamaprasad

(Electra)

Best Actor

Salim Kumar

(Adaminte Makan Abu)

Best Actress

Kavya Madhavan

(Khaddama)

Second Best Actor

Biju Menon

(T. D. Dasan Std. VI B)

Second Best Actress

Mamta Mohandas

(Katha Thudarunnu)

Second Best Film

Makaramanju
(Producer and Director: Lenin Rajendran)

Best Screenplay

Salim Ahamed

(Adaminte Makan Abu)

Best Story

Mohan Sharma
(Gramam)

Best Lyricist

Rafeeq Ahame
(Sadgamaya

-       Oru pooviniyum vidarum)

Best Music Director

M. Jayachandran

(Karayilekku Oru Kadal Dooram

-       Chithra salabhame)

Best Male Playback Singer

Hariharan

(Paattinte Palazhy-

Pattu patuvvan mathram)

Best Playback Female Singer

Rajalakshmy

(Janakan-

Olichirunne)

Best Cinematography

Shahanad Jalal

M J Radhakrishnan
(Chitrasoothram,

Veettilekkulla Vazhi)

Best Child Artist

Krishna Pathmakumar
(Janaki)

 

2011

J. C. Daniel Award

Jose Prakash

Best Feature Film

Indian Rupee
(Director: Renjith)

Best Director

Blessy Iype Thomas
(Pranayam)

Best Actor

Dileep
(Vellaripravinte Changathi)

Best Actress

Shweta Menon
(Salt n Pepper)

Second Best Actor

Fahad Fazil
(Chappa Kurishu and Akam)

Second Best Actress

Nilambur Ayisha
(Oomakkuyil Padumpol)

Second Best Film

Ivan Megharoopan
(Director: P. Balachandran)

Best Screenplay

Bobby and Sanjay
(Traffic)

Best Story

M. Mohan (Manikya Kallu)

Best Lyricist

Sreekumaran Thampi (Naayika: Nanayum Nin Mizhiyoram)

Best Music Director

P. Sarath
(Ivan Megharoopan)

Best Male Playback Singer

Sudeep Kumar
(Rathi Nirvedam-Chempakapoonkavile)

Best Playback Female Singer

Shreya Ghoshal
(Rathi Nirvedam : Kannoram Singaram
Veeraputhran- Kannodu Kannoram Nokkiyirunnalum)

Best Cinematography

Vinod Sukumaran
(Ivan Megharoopan)

 

2012

J. C. Daniel Award

Sasikumar

Best Feature Film

Celluloid (Director: Kamal)

Best Director

Lal Jose
(Ayalum Njanum Thammil)

Best Actor

Prithviraj(Celluloid, Ayalum Njanum Thammil)

Best Actress

Reema Kallingal(Nidra, 22 Female Kottayam)

Second Best Actor

Manoj K. Jayan (Kaliyachan)

Second Best Actress

Sajitha Madathil (Shutter)

Second Best Film

Ozhimuri(Director: Madhupal)

Best Screenplay

Anjali Menon (Manjadi Kuru)

Best Story

Manoj Kana (Chayilyam)

Best Lyricist

Rafeek Ahamed (Spirit: Mazhakondu Mathram…)

Best Music Director (Song)

M. Jayachandran (Celluloid: Katte…Katte…..)

Best Music Director (Background Score)

Bijibal (Kaliyachan, Ozhimuri)

Best Male Playback Singer

Vijay Yesudas(Akalayo Nee…. Mazhakondu Mathram…)

Best Playback Female Singer

Sithara (Celluloid: Enundodi Ambili Chantham…..)

Best Cinematography Madhu Neelakantan
(Annayum Rasoolum)